#WakacyjneWyjazdy – ELBA

Elba to malutka, włoska wysepka, do której najłatwiej dotrzeć promem (12 km) z portu w Piombino. Byliśmy tam zaledwie 3 dni, a 7 dni to chyba optymalny okres czasu by nacieszyć się tym miejscem. Mieszkaliśmy w Lido di Capoliveri i jest to dobra lokalizacja jeżeli macie samochód. Transport publiczny nie zachwyca i po wyspie jeżdżą autobusy, które startują i kończą kurs w Portoferraio, czyli jeżeli chcemy pojechać np. z Porto Azzurro do Marciany to najpierw musimy złapać autobus do Porfoferraio i kolejny do Marciany. Nam udało się zobaczyć Portoferraio (stolicę wyspy), Marcianę, Capoliveri, Porto Azzurro oraz dwie fajne plaże, Biodolę (piaszczysta) i Capo Bianco (kamienista). Zachód słońca natomiast najlepiej wyglądał z południa wyspy, Innamoraty. W Portoferraio zobaczyliśmy dom-muzeum, w którym przez prawie rok przebywał Napoleon Bonaparte. Wrażenie robi ogród z pięknym widokiem na morze. Poza tym stolica ma ładny port i blisko stąd na Capo Bianco. Marciana to najstarsza miejscowość na wyspie, z uroczymi uliczkami oraz widokiem na Marcianę Marinę i morze.

mapa

Jak długo? 7 dni.

Jakim środkiem transportu? Lot np do Pizy lub Rzymu + pociąg + prom + wynajęty samochód.

Trasa: Portoferraio – Capo Bianco – Biodola – Marciana – (Marina di Campo) – Innamorata – Capoliveri – Porto Azzurro – (Cavo)

 

 

 


3 Komentarze

 1. Właśnie planowałam wybrać się we wrześniu do Italii. Co prawda nie na Elbę, ale z chęcią dokształcę się czytając Twoje wpisy:-)

 2. my jedziemy za 2 dni do Wloch…w planie Wenecja i Toskania i moze jakas wyspa. Obecnie sa problemy z wynajmem samochodow – trzeba placic kaucje w wysokosci az 1000 euro, czego wczesnej nie bylo. Spotkaliscie sie juz z tym?

  • Cześć!
   Jest sezon, więc kwestia najmu auta może być utrudniona na miejscu bez wcześniejszej rezerwacji. My zawsze korzystamy z arguscarhire.com przed wylotem.
   Kwestia kaucji w większych wypożyczalniach to norma. Tak samo jej kwota. Niestety trzeba przygotować swoją kartę kredytową na co najmniej 500-1000€ depozytu blokowanego przez wypożyczalnię na okres najmu. Warto też pamiętać, aby po zdaniu auta sprawdzać na bieżąco na swoim koncie czy kwota depozytu do nas wróciła. Kilka lat temu we Włoszech mieliśmy sytuację kiedy to pracownik wypożyczalni „zapomniał” odblokować depozyt i przez następne kilka dni byliśmy bez środków na karcie.
   Trochę inaczej sprawa wygląda w wypożyczalniach mniejszych, lokalnych gdzie albo kaucji nie pobierają albo pobierają symboliczną w kwocie pełnego baku paliwa (często w gotówce).
   mamy nadzieję, że chociaż trochę pomogliśmy 🙂
   Życzymy miłej i udanej włoskiej przygody 🙂
   Pozdrawiamy
   ParaGraW Podróże

Napisz Komentarz