Fiery Furnace – Arches National Park, Utah, USA

 

Nie pamiętam jak natknęliśmy się na informację o tym miejscu.. Chyba przeglądając stronę internetową parku narodowego Arches, zakładkę Things to do. Zakupiliśmy Fiery Furnace Tour kilka miesięcy przed podróżą za 10 USD/os. Samodzielny wstęp jest zabroniony dlatego warto się wybrać na tę niedrogą i ciekawą wycieczkę z przewodnikiem. Trwała 3 godziny, grupa liczyła ok 10 osób i nie żałujemy.

Nasza przewodniczka (ranger guide) była bardzo zaangażowana w swoją pracę i z głębokim poczuciem misji nauczała nas jak się poruszać w parku narodowym. Ważne by chodzić tylko po skałach lub szlakach i bezwzględnie omijać miejsca, które wyglądają jak gąbczaste pagórki. Po angielsku nazywa się to Cryptobiotic soil crust i jest zbiorem żywych organizmów na powierzchni gleby w pustynnych rejonach świata. Tworzy się setki lat, a wystarczy nadepnąć butem by całkowicie zniszczyć. Było to bardzo pouczające, dowiedzieliśmy w jaki sposób na tym pustynnym terenie ma szansę przetrwać roślinność.

Przejście wymagało lekkiego wysiłku fizycznego, ale nawet 10-letnie dzieciaki dawały radę. Momentami trzeba było się podciągnąć, podskoczyć lub przejść wąską szczeliną, ale żaden tor przeszkód to nie był 🙂 Największe wrażenie zrobił na nas Surprise Arch, który ukazał nam się niespodziewanie po wejściu w korytarz skalny. Polecamy!


Powiązane wpisy

Brak Komentarzy

Napisz Komentarz